reklama
27 kwiecień 2022

Zielona majówka nad jeziorem

Przed mami niedługo kolejne wolne dni, zatem mając nadzieję, że podczas majówki dopisze pogoda możemy zaplanować kilka wypadów na łono natury. Województwo kujawsko-pomorskie obfituje w tej materii w możliwości. Uwzględniając okoliczne pojezierza proponujemy majówkowy wypad nad wodę.
REKLAMA
Ciekawym i pięknym jest zapewne Pojezierze Brodnickie, czyli położony w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego region jezior.
Na obszarze Pojezierza Brodnickiego występuje ponad 100 jezior, z których każde ma powierzchnię ponad jednego hektara. Do największych należą Wielkie Partęczyny, oraz jeziora Skarlińskie, Bachotek czy Zbiczno. To ostatnie należy też do najgłębszych. I choć ze względu na położenie – wysokie wzgórza i lasy – być może jeziora brodnickie nie sprzyjają turystyce żeglarskiej, to właśnie przez wzgląd na te atuty są bardzo malowniczym zakątkiem, który sprzyja odpoczynkowi, także temu aktywnemu.


Jezioro Wielkie Partęczyny, choć położone na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego należy już formalnie do województwa warmińsko-mazurskiego. Mimo to turyści odwiedzający Park mogą skorzystać z jego uroków. Na tym urokliwym jeziorze znajdują się liczne wyspy i zatoki, a jego linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, niemal całkowicie zalesiona. Także rybostan jeziora Partęczyny jest bardzo zadowalający dla wędkarzy. Ciekawostką jest być może utworzony w 1958 roku rezerwat przyrody „Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie”, na terenie którego objęto stanowisko obuwika pospolitego, rośliny z rodziny storczykowatych, znaną także pod nazwą trzewik trzewiczlik, który w Polsce występuje głównie w Tatrach Zachodnich.

Jezioro Bachotek natomiast słynie z wielości ośrodków wypoczynkowych zlokalizowanych na jego brzegach. Otoczony urokliwymi lasami sosnowymi i mieszanymi gwarantuje rozrywkę nie tylko związaną z kąpielami i sportami wodnymi, ale także aktywny wypoczynek na ścieżkach lasu.

Jak widać nie tylko jeziora, ale także rzeki i lasy stanowią atrakcję Pojezierza Brodnickiego, co umożliwia wybór odpowiedniej aktywności każdemu turyście.


Zmieniając nieco rejon przeniesiemy się w okolice Pojezierza Chełmińskiego. To tam, na jego styku z Pojezierzem Iławskim, w okolicach Łasina na turystów czeka Jezioro Łasińskie, inaczej zwane Zamkowym.
Być może nie należące do największych, zajmuje powierzchnię  160 hektarów, a jego głębokość nie przekracza 5 metrów, przyciąga atutami, jakimi są położenie w granicach miasta, i wyjątkowa atrakcja - przecinający je most drogowy łączący Łasin z pobliskim Jakubkowem. Ponadto jest ono połączone z rzeką Osą, co może sprzyjać kajakarzom. Obfitujące w okonie, szczupaki i sandacze jest także rajem dla wędkarzy. Na turystów czeka ośrodek wypoczynkowy umiejscowiony nad jego brzegiem.

Podobnie w granicach miasta położone jest Wielkie Jezioro Rudnickie. Położone na terenie zielonych płuc miasta Grudziądza, jakimi jest Las Rudnicki proponuje odwiedzającym trzy plaże z pełną infrastrukturą turystyczną – sprzętem pływackim, placami zabaw czy miejscami do wspólnego biesiadowania. Liczne ścieżki i trasy rowerowe zlokalizowane w okolicach jeziora zapewniają aktywny odpoczynek po wodnych atrakcjach.

Biorąc pod uwagę fakt, że większa część Pojezierza Chełmińskiego lokalizuje się w okolicach Chełmży, zajrzyjmy do części tamtejszych, najbardziej kojarzonych jezior.

Największym akwenem wodnym na Pojezierzu Chełmińskim jest Jezioro Chełmżyńskie stanowiąc tym samym wizytówkę miasta, które także warto odwiedzić przy okazji wypoczynku nad jeziorem.
To głębokie na prawie trzydzieści metrów jezioro o powierzchni 271 hektarów obfituje w różnego rodzaju gatunki ryb, jest zatem rajem dla wędkarzy, którzy mogą w nim złowić zarówno płotki, leszcze jak i wzdręgi, ale także węgorza i ryby drapieżne takie jak szczupak czy sandacz oraz, mnóstwo jeszcze innych większych i mniejszych.

Kolejne z jezior położone w kilkukilometrowej odległości od Chełmży, jest Jezioro Dźwierzno.  Jezioro o powierzchni 10,4 h i głębokości 10 m. zamieszkują liczne gatunki ryb jak karaś, płoć, lin, leszcz, a z ryb drapieżnych można złowić okonia czy pięknego szczupaka. Jest zatem Dźwierzno także przyjazne wędkarzom, o czym świadczyć mogą liczne stanowiska do łowienia. Ponadto w okolicach Dźwierzna, podobnie jak w lasach Pojezierza Brodnickiego można spotkać bobry.

Do jezior chełmżyńskich należy także Jezioro Głuchowo. Położone w niewielkiej odległości od centrum miasta, płytkie jezioro (jego głębokość nie przekracza trzech metrów)  podobnie do innych jezior Pojezierza Chełmińskiego także jest mekką wędkarzy. Do ich dyspozycji jest wiele pomostów oraz slip do wodowania łódek. I podobnie do pozostałych obfituje w najróżniejsze gatunki ryb.

Ale jeziora to nie tylko miejsce dla wędkarzy, ale i całych rodzin z dziećmi i wszystkich tych, którzy na łonie natury pragną odpocząć. Wokół jezior zagospodarowano zatem taras widokowy, plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, ponadto zadaszoną altanę z możliwością grillowania, a dla spragnionych ciszy piękny park.



Jezioro Wikaryjskie zlokalizowane w okolicach Włocławka, którego plaża leży na skraju lasu jest bardzo popularnym akwenem wodnym wśród mieszkańców Włocławka. Liczne ścieżki rowerowe także ułatwiają dotarcie i przyciągają turystów. W pobliżu znajduje się wiele szlaków turystycznych dla rowerzystów m.in. droga prowadząca bezpośrednio do ogrodów działkowych znajdujących się przy jeziorze Rybnica, czy też ścieżka rowerowa zapewniająca połączenie z włocławskim osiedlem "Południe". Na północnym wschodzie jezioro łączy się wąskim ciekiem z Jeziorem Radyszyn. Jezioro dysponuje także licznymi kąpieliskami i infrastrukturą turystyczną.


Jezioro Kamionkowskie ulubiony akwen wodny mieszkańców Torunia, położone jest zaledwie dwudziestu kilometrów od miasta. Jezioro to także zapewnia zaplecze turystyczne. Funkcjonuje przy nim wypożyczalnia sprzętu wodnego i gastronomia. Ponadto zaplecze w postaci domków letniskowych i pola namiotowego. W głębi ośrodka znajduje się wiele domków oraz hotel. Jezioro Kamionkowskie jest także rajem dla wędkarzy. Tereny turystyczno-rekreacyjne, leżące w sąsiedztwie jeziora w Kamionkach Małych, to obszar o wielu walorach przyrodniczych. Zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie lasów, a wzdłuż południowej linii brzegowej od lat funkcjonuje kąpielisko z piaskowo-trawiastą plażą.


Ostatnie z jezior, jakie chcemy tu zaproponować na zielony czas majówki to sztucznym akwen na rzece Wdzie i Brdzie.

Pierwszy z nich, Zalew Żurski powstał prawie sto lat temu w celach energetycznych dla elektrowni Żur, zaopatrując wówczas w prąd powstający port w Gdyni.
Na jeziorze znajdują się obfitujące w zieleń półwyspy i urozmaicona linia brzegowa, a w jego okolicy można spotkać bobry. Jest Jezioro Żurskie także dobrym łowiskiem dla wędkarzy, bo złowić w nim można między innymi szczupaka, lina, okonia czy sandacza. Atutem jeziora, szczególnie dla pragnących cichego wypoczynku i wędkarzy może być wprowadzony na nim zakaz używania jednostek spalinowych. Ciekawostką w okolicach Jeziora jest obecność zimorodka.
Ponadto nad jeziorem znajduje się też kilka ośrodków i kwater oraz pola namiotowe.

Podobnie sztucznie utworzonym akwenem jest Zalew Koronowski. Powstały w latach 1929-1932 jako wstępny projekt hydroenergetyczny i geologiczny, mający na celu spiętrzenie wód rzeki Brdy.

Akwen ten obejmuje obszar ok. 1600 ha, ma kształt wydłużony, jego długość wynosi 36 km, a maksymalna głębokość to przeszło 20 m. Wokół niego rozciągają się: na zachodzie Pojezierze Krajeńskie, na północy Bory Tucholskie, na wschodzie Wysoczyzna Świecka, a na południu Kotlina Toruńsko-Bydgoska. Dziś uznawany jest za najbardziej atrakcyjny rekreacyjny akwen na południowym skraju polskich pojezierzy, w centrum między pojeziernymi krainami Mazur i Pojezierza Pomorskiego, na co wpływ ma przede wszystkim rzeźba doliny Brdy.
Zalew i jego okolice są rajem dla uprawiających turystykę wodną, pieszą i rowerową. Są także rajem dla wędkarzy, myśliwych, ichtiologów, ornitologów, etymologów, a także grzybiarzy czy fotografów. Przede wszystkim jednak Zalew Koronowski jest doskonałym akwenem do uprawiania żeglarstwa, a przy jego brzegach usytuowanych jest wiele przystani i ośrodków wczasowych. Na Zalewie Koronowskim co roku organizowane są liczne regaty (również o randze ogólnopolskiej), rejsy i kursy żeglarskie.


To tylko część z jezior, w jakie obfituje województwo kujawko-pomorskie. Każde z nich jednak będzie odpowiednią bazą wypadową na majówkowy weekend, niezależnie od pogody. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ciechocinek
5.1°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:35
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ciechocinku

kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Teatr Letni, Ciechocinek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Teatr Letni, Ciechocinek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 15:00
miejsce
Teatr Letni, Ciechocinek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-05 19:00
miejsce
Teatr Letni, Ciechocinek, ul....
wstęp biletowany